Co najbardziej zaskoczyło Was na Węgrzech?
#21
(31-08-2012, 16:33)Tudós napisał(a): 2. Inna kolorystyka tablic drogowych (autostrady/drogi krajowe - na odwrót jak w Polsce)

Tak mi coś nie pasowało, pogooglowałam i widzę, że miałam rację: na Węgrzech kolorystyka jest dokładnie taka jak u nas, to w Czechach i na Słowacji mają autostrady na zielono, a drogi na niebiesko.
Odpowiedz
#22
"Bardzo in plus oceniam zachowanie dzieci i młodzieży, różnią się tym zdecydowanie od rówieśników z Polski."

Miałem możliwość dość długiego obserwowania dzieci i młodzieży na Węgrzech - na basenach, w internacie szkolnym, w którym mieszkaliśmy, czy też podczas długich wieczornych spacerów. I odniosłem bardzo dobre wrażenie. A w Polsce - często, gdy słyszę podniesione głosy na ulicy, od razu wyglądam przez okno, czy czegoś nie demolują. Najczęściej są to "tylko" pijane nastolatki i ich podniesione głosy, pełne wulgarnego słownictwa.
Ogólnie: młodzież węgierska dużo, dużo lepiej się zapowiada.
Przepaść.
A co do otyłości na Węgrzech - to zgodzę się, że brak refleksji nad swoją sylwetką może być plusem w sensie psychicznym, ale nie zazdroszczę. Plusem jest co innego - jeśli mam do siebie jakieś zastrzeżenia - mogę się na węgierskich basenach dowartościować Uśmiech .
Odpowiedz
#23
A propos kolorów tablic. Te dworcowe (żółto-niebieskie) od razu rzucają się w oczy, skoro o różnicach mówimy.

No i ten charakterystyczny dźwięk przed komunikatami z głośników na dworcu. Dla mnie to dźwięk wakacji Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#24
(02-09-2012, 23:52)fvg napisał(a): No i ten charakterystyczny dźwięk przed komunikatami z głośników na dworcu. Dla mnie to dźwięk wakacji Uśmiech

trochę denerwujące [ale pewnie i bezpieczniejsze] jest to, że na dworcu komunikaty są podawane w sposób niemal ciągły [na przykład w kółko powtarzają, żeby nie zbliżać się do krawędzi peronu].
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#25
(31-08-2012, 16:33)Tudós napisał(a): 2. Inna kolorystyka tablic drogowych (autostrady/drogi krajowe - na odwrót jak w Polsce)

Dotyczy to także znaków ostrzegawczych. W Polsce mają żółte tło, na Węgrzech białe.
Odpowiedz
#26
Mnie najbardziej zaskoczyło to, że trudno na węgierskich pociągach znaleźć tablice z relacją i trasą pociągu, a ponieważ jeżdżą naprawdę często, nietrudno o pomyłkę. Czasami w którymś wagonie na szybie znajdowałem naklejoną kartkę z wypisaną trasą (niekiedy odręcznie), a czasem i tego nie. Ponieważ nie uczyłem się węgierskiego na formalnych kursach, a tylko postanowiłem przed wyjazdem popracować z samouczkiem, złożyłem sobie wtedy serdeczne gratulacje za przezorność, która kazała mi opanować również końcówki (-ba, -be, -ra, -re, -ról itd.) oraz wyuczyć się odpowiednich pytań o pociągi osobowe i pospieszne itp. Od tej pory nie wsiadam do pociągu na Węgrzech, zanim nie zapytam, czy to ten właściwy.
A co do sygnału z głośników kolejowych, to też go uwielbiam na zasadzie miłego skojarzenia. Uśmiech
Odpowiedz
#27
Podczas pierwszego wyjazdu na Węgry (pociągiem z Krakowa) zaskoczyła, a nawet uderzyła mnie wszechobecność czerwonych gwiazd widzianych juz z pociągu, a później herby (godła?), też komunistyczne na budynkach szkół i urzędów. Dl;a wyjasnienia, był to rok 1977. Nie zraziło mnie to jednak, zwyciężył czar języka i piękno miasta.
Odpowiedz
#28
Lomtalanítás ( usuwanie gratow/lachow/rupieci wszelkiego rodzaju): czyli raz w roku w wyznaczonym terminie (kazda dzielnica w Budapeszcie ma swoj termin) kazdy wynosi przed dom co ma niepotrzebnego. I wtedy wszystkie stare rupiecie tarzaja sie przed domem na chodniku. Oczywiscie znajduja sie zawsze chetni , co rozgrzebuja wszystko w poszukiwaniu skarbow... W koncu przyjezdzaja ciezarowki i zabieraja caly ten smietnik. Kiedy mieszkalam w VIII dzielnicy, gdzie jest duzo Cyganow, to juz od switu czatowali, aby wylowic co ciekawsze eksponaty.
Odpowiedz
#29
aaaa, faktycznie lomtalanitas! że też nikt jeszcze nie napisał o tym. faktycznie wrażenie robi to niesamowite i jak jakiś zabłąkany turysta natrafi na takie miejsce, to jego reakcja może być ciekawa Szeroki uśmiech ponoć właśnie ze względu na tych czających się na największe skarby, a często przy tym siejących straszne spustoszenie, miejsce i czas, kiedy będzie przeprowadzany lomtalanitas nie są już upubliczniane. informację dostają tylko mieszkańcy danej dzielnicy.
Odpowiedz
#30
I kilka zdjęć, żeby dać wyobrażenie osobom, które nigdy nie miały okazji na lomtalanítás natrafić:

[Obrazek: i6cy1t.jpg]

[Obrazek: sov5mg.jpg]

[Obrazek: 2mdhxec.jpg]

[Obrazek: sobbj7.jpg]

[Obrazek: 4pxhk9.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierska nutka na dziś Sztasek 1,541 703,049 25-03-2024, 14:55
Ostatni post: Sztasek
  János Bródy zaaregował na podsumowanie roku przez premiera Waldek 1 106 19-02-2024, 22:07
Ostatni post: Sztasek
  Muzyka węgierska na płytach rwmagyar 6 4,414 12-02-2024, 15:27
Ostatni post: rwmagyar
  Wesprzyjmy Magyazyn - jedyną w swoim rodzaju stronę internetową o Węgrzech! Żozefin 0 1,045 11-10-2019, 19:56
Ostatni post: Żozefin
  Koncert Bryan'a Adams'a na placu Bohaterów (Hősök tér) Waldek 0 1,483 26-08-2019, 22:52
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości