Góry na Węgrzech: Karpaty
#1
Węgry krajem karpackim są. W ich północnej części znajdują się Wewnętrzne Karpaty Zachodnie (Északi-középhegység). Dokładna regionalizacja fizycznogeograficzna jest nieco skomlikowana (WIKI), ale z punktu widzenia przeciętnego górołaza spośród węgierskich Karpat najciekawsze bedą:

Góry Zemplińskie (Zempléni-hegység) - najwyższy szczyt Nagy Milic (896 m)
Góry Bukowe (Bükk hegység) - najwyższy szczyt Istállós-kő (959 m)
Mátra - najwyższy szczyt Kékes (1014 m)

Jakie macie doświadczenia z tymi górami?
Jakie polecacie szlaki, trasy?
Co w tych górach jest szczególnie godnego polecenia?
Gdzie najlepiej nocować, żeby najefektowniej spenetrować poszczególne pasma górskie?
Gdzie w Polsce i gdzie na Węgrzech, i za ile, można kupić papierowe mapy górskie?
Czy są dostępne jakieś mapy internetowe, coś w stylu austriackiego Bergfex lub słowackiego Turisticka Mapa?

Dopiero zaczynam poznawanie tego regionu Karpat, ale już z nielicznych opisów znalezionych w internecie wnioskuję, że może on być fascynujący.
Odpowiedz
#2
Pytasz o doświadczenia z węgierskimi górami. I choć z dalszych pytań domyślam się, że nie o takie doświadczenia Ci chodzi, to powiem, że najwyższy węgierski szczyt jest dostępny w sposób niezwykle łatwy, czego sam spróbowałem. Jest tam bowiem obszerny parking, na który prowadzi kręta i stroma droga, a pieszo pokonuje się chyba najwyżej tę końcówkę z jego wysokości.
Jako człowiek nizinny, nie mam zbyt wielu okazji do łażenia po górach, a dach Węgier zdobyłem!
Odpowiedz
#3
Co ciekawe, góry Mátra są wyższe niż leżące na terenie Węgrzech...Alpy (a raczej pogórze alpejskie, mały skrawek na zachód od Sopron). Ja osobiście bardzo lubię Góry Bukowe, Góry Börzsöny i Visegrád (w okolicach zakola Dunaju).
Wiem, że bardzo dobre mapy górskich tras, szlaków itp. oferuje świetne wydawnictwo kartograficzne Dimap Szarvas. Jeszcze żadna ich mapa mnie nie zawiodła.
Odpowiedz
#4
Jako żem leniwy z natury, góry węgierskie postrzegam z perspektywy winnic i tego, co można w nich nabyć... z racji racji Język do każdej można jakoś dojechać, więc vide moziba wiele nie pomogę... ale, ale - ostatnio węgierscy przyjaciele pod groźbą "gwałtu na osobie" zmusili mnie do ekstremalnego zdobycia jakiegoś zameczku w Górach Matra lub Bukowych /bardziej Matra, jakoś tak na zachód od Egeru chyba/ - nazwy nie pomnę, bom już szedł siłą woli jedynie ale widoki były, że hoho... dodam, że zamek w trakcie renowacji konserwatorskiej... ale jeśli trzeba, to ustalę gdzie prawie zszedłem JęzykZarumienionySzeroki uśmiech
Odpowiedz
#5
Może to były legendarne ruiny Sirok?

[Obrazek: 6e2gc7.jpg]

[Obrazek: 1zzjreu.jpg]
Odpowiedz
#6
Będąc w Tesco w Sátoraljaújhely (V.13) nie stwierdziłem możliwości nabycia mapy Gór Zemplińskich (za to była mapa Polski Uśmiech) Od obsługi operującej mieszaniną węgiersko-angielskiego dowiedziałem się, że taką mapę można ewentualnie być może kupić gdzieś na mieście.

Za to w internecie znalazła się mapa elektroniczna mapa szlaków węgierskich: http://turistautak.hu Mapa ta, z tego co do tej pory zauważyłem, nie jest jakoś wybitnie szczegółowa, ani rewelacyjnie opisana, ale grunt, że w ogóle jest. Pewnym problemem może okazać się natomiast fakt, że 95% treści tej strony jest po węgiersku Uśmiech
Odpowiedz
#7
Wszyscy znają nasze tatrzańskie Morskie Oko. Ale istnieją też co najmniej dwa inne - jedno na Słowacji, na płn-wsch. od zbiornika Zemplínska Šírava i na płn. od wsi Remetské Hámre w Wyhorlacie, a drugie w G. Zemplińskich, między Sárospatak a Károlyfalva. Niestety, nie dane mi było osobiście być w tym miejscu (gdyż doczytałem się o nim dopiero po powrocie z regionu Tokaju), ale myślę, że już sam wygląd pozwala uznać to Morskie Oko (Tengerszem) za atrakcję turystyczną Gór Zemplińskich. Trochę zdjęć i jako-taką mapkę znalazłem na stronie http://www.geocaching.hu/caches.geo?id=179

Może komuś przyda się ta zajawka i nie pominie tego miejsca przy okazji zwiedzania regionu.
Odpowiedz
#8
Czyli niepotrzebinie Madziarzy walczyli o nasze Morskie Oko?
Odpowiedz
#9
(12-06-2013, 21:00)rwmagyar napisał(a): Czyli niepotrzebinie Madziarzy walczyli o nasze Morskie Oko?
Nasze jest bezsprzecznie piękniejsze: strzeliste góry odbijające się w głębi jeziora. Słowackie jest trochę mniej atrakcyjne: dookoła góry typu "beskidzkiego" i brzegi zarośnięte lasem. Natomiast węgierskie Morskie Oko to, z tego co się orientuję, zalany kamieniołom.
Odpowiedz
#10
Byłem w Wiosce Karola, w tym kamieniołomie też, a na dole jest camping z możliwością zakupu domowego tokaju.

[Obrazek: 98dd7466d3ebed0a.jpg]

[Obrazek: 1082024dad8c07c3.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Góry Zemplińskie - pierwsze otwarcie Mamut 16 804 04-11-2023, 18:53
Ostatni post: Mamut
  Największa plantacja cytryn na Węgrzech jest w Lajosmizse. Waldek 0 1,412 27-12-2022, 22:38
Ostatni post: Waldek
  Góry Bukowe - inna twarz Wegier Mamut 17 16,871 22-02-2022, 17:39
Ostatni post: stan
  Prehistoryczne kurhany na Węgrzech ember 3 6,459 14-09-2019, 15:48
Ostatni post: ember
  Krisna-völgy, czyli Dolina Hare Kryszna na Węgrzech piablo75 2 3,070 05-08-2019, 10:14
Ostatni post: piablo75



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości