Przepisy drogowe na Węgrzech
#81
Wymyślacie sztuczne problemy. Na terenie EU (a zarówno Węgry jak i Słowacja do niej należą) obowiązują dokumenty jak w Polsce czyli DR + OC. Upoważnienia są potrzebne jak wyjeżdżacie poza granice EU. Poza tym wystarczy jechać zgodnie z przepisami i raczej nikt Was nie zatrzyma, oprócz ew. służb celnych po drodze. Fajnie mieć jakieś assistance dla własnego spokoju. A PZM ma jak zwykle informacje historyczne.
Odpowiedz
#82
(12-08-2013, 21:01)-piotr- napisał(a): Wymyślacie sztuczne problemy. Na terenie EU (a zarówno Węgry jak i Słowacja do niej należą) obowiązują dokumenty jak w Polsce czyli DR + OC. Upoważnienia są potrzebne jak wyjeżdżacie poza granice EU. Poza tym wystarczy jechać zgodnie z przepisami i raczej nikt Was nie zatrzyma, oprócz ew. służb celnych po drodze. Fajnie mieć jakieś assistance dla własnego spokoju. A PZM ma jak zwykle informacje historyczne.
Przepisy obowiązujące na Węgrzech... czyli umowa o najmie pojazdu MASZ TUTAJ... HU_GB
Podpisują: właściciel, najemca, dwóch świadków.
Pan eplus dobrze to ujął ! Uśmiech
Odpowiedz
#83
(12-08-2013, 21:13)Sztasek napisał(a):
(12-08-2013, 21:01)-piotr- napisał(a): Wymyślacie sztuczne problemy. Na terenie EU (a zarówno Węgry jak i Słowacja do niej należą) obowiązują dokumenty jak w Polsce czyli DR + OC. Upoważnienia są potrzebne jak wyjeżdżacie poza granice EU. Poza tym wystarczy jechać zgodnie z przepisami i raczej nikt Was nie zatrzyma, oprócz ew. służb celnych po drodze. Fajnie mieć jakieś assistance dla własnego spokoju. A PZM ma jak zwykle informacje historyczne.
Przepisy obowiązujące na Węgrzech... czyli umowa o najmie pojazdu MASZ TUTAJ... HU_GB
Podpisują: właściciel, najemca, dwóch świadków.
Pan eplus dobrze to ujął ! Uśmiech

Raz miałem kontrolę policyjną (mandat za prędkość) i dwa razy kontrolowali mnie celnicy -zawsze samochodem firmowym. Nigdy nie padło pytanie o upoważnienie, ale jeżeli lubisz utrudniać sobie życie...
Odpowiedz
#84
-piotr-, sporzędzenie takiego dokumentu to nie jest żadne utrudnienie życiowe... to tylko kwestia wypełnienia formularza i 4 podpisy.
Odpowiedz
#85
(12-08-2013, 21:01)-piotr- napisał(a): Wymyślacie sztuczne problemy. Na terenie EU (a zarówno Węgry jak i Słowacja do niej należą) obowiązują dokumenty jak w Polsce czyli DR + OC. Upoważnienia są potrzebne jak wyjeżdżacie poza granice EU. (...)

I tu się mocno mylisz bo Węgrzy maja swoje regulacje prawne. Teraz trochę odpuszczają ale np. do niedawna Węgier mieszkający na stałe na Węgrzech praktycznie nie miał prawa poruszać się samochodem zarejestrowanym poza Węgrami. Groziła mu kara do 800000Ft.
Jest rzeczą naturalną, że skoro osoba wpisana w dowód rejestracyjny nie jest obecna podczas kontroli to kontrolujący (celnik lub policjant) może zapytać o tytuł prawny używania samochodu. Jaki ma gwarancje, że przysłowiowy "pan Kazio" nie buchnął auta na przejazd na Węgry?
Odpowiedz
#86
(12-08-2013, 21:01)-piotr- napisał(a): ... Na terenie EU (a zarówno Węgry jak i Słowacja do niej należą) obowiązują dokumenty jak w Polsce czyli DR + OC ...

Jezeli podróżujesz własnym autem - tak. Inne przypadki juz opisano wcześniej.

Wbrew pozorom policja innych państw doskonale zna wszystkie haczyki i dlatego dla własnego spokoju warto mieć jednak trochę więcej dokumentów niż DR + OC.
Na przykład Authorization Card dla aut leasingowanych Oczko
Odpowiedz
#87
2 lata temu zatrzymali mnie w Miszkolcu jechałem ojca samochodem i musiałem pokazywać pisemko z PZM oczywiście byłem przygotowany miałem wersje po ang i weg. Pierwszą pokazałem ang i ni diabła chcieli po Węgiersku.
A tak dla ciekawości to na UA wymagają z PZM dodatkowo potwierdzoną przez notariusza.
Odpowiedz
#88
(13-08-2013, 0:22)Waldek napisał(a):
(12-08-2013, 21:01)-piotr- napisał(a): Wymyślacie sztuczne problemy. Na terenie EU (a zarówno Węgry jak i Słowacja do niej należą) obowiązują dokumenty jak w Polsce czyli DR + OC. Upoważnienia są potrzebne jak wyjeżdżacie poza granice EU. (...)

I tu się mocno mylisz bo Węgrzy maja swoje regulacje prawne. Teraz trochę odpuszczają ale np. do niedawna Węgier mieszkający na stałe na Węgrzech praktycznie nie miał prawa poruszać się samochodem zarejestrowanym poza Węgrami. Groziła mu kara do 800000Ft.
Jest rzeczą naturalną, że skoro osoba wpisana w dowód rejestracyjny nie jest obecna podczas kontroli to kontrolujący (celnik lub policjant) może zapytać o tytuł prawny używania samochodu. Jaki ma gwarancje, że przysłowiowy "pan Kazio" nie buchnął auta na przejazd na Węgry?

Witam.

Jeżeli prowadzący samochód zarejestrowany na inną osobę lub firmę ma ze sobą dowód rejestracyjny to raczej mało prawdopodobne żeby komuś buchnął samochód.Niestety z naszymi bratankami jest różnie,często policjanci są upierdliwi.Przed kilku laty węgierskie służby graniczne na przejściu w Gyula nie chciały wypuścić mnie do Rumunii,ponieważ byłem wpisany do dowodu jako współwłaściciel samochodu.Po ok. godzinnej przepychance odpuścili.Wzbudziło to zdziwienie kontroli rumuńskiej,nie rozumieli z czym ich koledzy z sąsiedniej budki mieli problem.Niestety zachowanie policjantów lub innych służb mundurowych na Węgrzech jest często irracjonalne.Oczywiście nie ma to najmniejszego wpływu na moją sympatię do Węgrów i wszystkiego co węgierskie.Pozdrawiam
Odpowiedz
#89
Hej, mam pytanie- tak, wiem,że juz ten temat się ciągnie już długo. Chodzi mi o to, że w dowodzie rejestracyjnym właścicielem jest ojciec kierowcy (to samo nazwisko oczywiście). Czy na podstawie np tylko potwierdzonego ksera dowodu bądź dogadania się, z funkcjonariuszami,żeby sprawdzili w rejestrze samochodów skradzionych(czy jak to się nazywa), odpuszczą trochę? Czy typowo to zalezy od policjanta/celnika? Jedziemy na majówkę nad Balaton, stąd moje pytanie.
Odpowiedz
#90
jako że granicy nie ma szanse na spotkanie z policja są dość nikłe. no chyba, że będziesz szalał na drodze Oczko

na pierwszej stronie tego tematu wszystko opisano. w tak konkretnym przypadku ciężko coś poradzić. w dowodzie masz też imiona rodziców w razie czego. może na tym się oprzeć?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Oszustwo na Węgrzech - potrzebuję porady. badboyrts 1 692 07-08-2023, 21:28
Ostatni post: Waldek
  Wysyłka na adres na Węgrzech Jawa125 17 972 11-07-2023, 15:37
Ostatni post: eplus
  Ceny energii elektrycznej na Węgrzech Slavekk 11 1,672 11-10-2022, 12:54
Ostatni post: Slavekk
  Koszt LPG na Węgrzech kurek 49 65,366 06-07-2022, 13:58
Ostatni post: blackberry
  Trasy rowerowe na Węgrzech malika_12 28 42,911 26-11-2021, 13:37
Ostatni post: Aattaa



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości