Taksa klimatyczna
#1
Witam,
Czy ktoś mógłby mi pomóc znaleźć stawkę taksy klimatycznej na Węgrzech? Czy dzieci poniżej 18 r.ż również płacą? Nie wiem czy w poszczególnych miejscowościach są różnice - dokładnie chodzi mi o miejscowość Budakeszi. Zarezerwowałam nocleg i mam wrażanie, że właściciel przesadził z wysokością i chciałabym to sprawdzić,
Dziękuję.
Odpowiedz
#2
Każdy region może sobie sam ustalić, czy pobiera opłatę od doby czy od całości zakwaterowania, ale maksymalna stawka nie może przekroczyć 300 forintów za dorosłą osobę za dobę ani 4% całej kwoty zakwaterowania.

Co mnie zastanawia - na rządowej węgierskiej stronie stoi jak byk, że maksymalnie 300 huf za dobę, a z jakiegoś powodu mi się zakodowało, że maksymalna stawka to 450. Może dlatego, że tak mnie kasowali w zeszłym roku, a może coś zmalało?

edit: wszedłem na strony różnych kampingów z balatontourist i one też kasują 400-500 HUF. Tylko nie wiem jak to się ma do oficjalnego stanowiska rządu wyrażonego na stronie rządowej. http://eugo.gov.hu/doing-business-hungar...tion#Local taxes
Odpowiedz
#3
(07-06-2017, 11:00)katasia napisał(a): ...Czy ktoś mógłby mi pomóc znaleźć stawkę taksy klimatycznej na Węgrzech? Czy dzieci poniżej 18 r.ż również płacą? ... chodzi mi o miejscowość Budakeszi. Zarezerwowałam nocleg i mam wrażanie, że właściciel przesadził z wysokością i chciałabym to sprawdzić...

Wysokość taksy klimatycznej (idegenforgalmi adó...podatek turystyczny) na Węgrzech określa ustawa, najwyższa stawka to 4% wartości za`nocleg.
Większość samorządów podatek ten wyznacza pomiędzy 400-500 Ft/noc/osoba, szczególnie w miejscowościach o dużym zainteresowaniu turystycznym, gdzie stawki za`noclegi są dość wysokie.
Od tej opłaty zwolnione są osoby, które nie ukończyły 18 lat.
Odpowiedz
#4
No to facet ewidentnie próbuje mnie zrobić w konia. Wychodzi że mam zapłacić prawie 1800HUF za dwie osoby dorosłe i dziecko 10 lat za dobę.
Odpowiedz
#5
(07-06-2017, 12:11)katasia napisał(a): No to facet ewidentnie próbuje mnie zrobić w konia. Wychodzi że mam zapłacić prawie 1800HUF za dwie osoby dorosłe i dziecko 10 lat za dobę.

Przeglądam oferty`3`noclegów`w Budakeszi ...
w zależności od miejsca ta opłata wynosi: 370 Ft, 389 Ft i 462 Ft/noc/osoba
Odpowiedz
#6
(07-06-2017, 12:28)Sztasek napisał(a):
(07-06-2017, 12:11)katasia napisał(a): No to facet ewidentnie próbuje mnie zrobić w konia. Wychodzi że mam zapłacić prawie 1800HUF za dwie osoby dorosłe i dziecko 10 lat za dobę.

Przeglądam oferty`3`noclegów`w Budakeszi ...
w zależności od miejsca ta opłata wynosi: 370 Ft, 389 Ft i 462 Ft/noc/osoba

No widzisz a facet chce ode mnie równowartość 44,80 EUR za 8 noclegów - mnie się wydaje, że facet wlicza dziecko, które nie powinno płacić.
Odpowiedz
#7
Załóżmy, że płacisz tą najwyższą stawke (462 Ft).
Płacą dwie osoby dorosłe, czyli 462x2=924 Ft/noc x 8 nocy = 7392 Ft to cała opłata.
Dzisiejszy średni kurs euro na Węgrzech > 1 EUR = 308,54 HUF
7392 / 308,54 ~ 23,96 EUR !
PS. Przeglądam oferty z Budakeszi i większość podaje wysokość taksy = 1,30 € !.
Odpowiedz
#8
Możesz też napisać bezpośrednio do pani Beaty Kovács: ado.o@budakeszi.hu . Pani Beata zajmuje się sprawami podatku turystycznego w Budakeszi. Myślę, że powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.
Odpowiedz
#9
(07-06-2017, 13:13)Kardasz napisał(a): Możesz też napisać bezpośrednio do pani Beaty Kovács: ado.o@budakeszi.hu . Pani Beata zajmuje się sprawami podatku turystycznego w Budakeszi. Myślę, że powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dziękuję za namiar, jak się właściciel będzie upierać przy swoim to tak zrobię.
Odpowiedz
#10
(07-06-2017, 12:54)Sztasek napisał(a): Załóżmy, że płacisz tą najwyższą stawke (462 Ft).
Płacą dwie osoby dorosłe, czyli 462x2=924 Ft/noc x 8 nocy = 7392 Ft to cała opłata.
Dzisiejszy średni kurs euro na Węgrzech > 1 EUR = 308,54 HUF
7392 / 308,54 ~ 23,96 EUR !
PS. Przeglądam oferty z Budakeszi i większość podaje wysokość taksy = 1,30 € !.


No właśnie a on chce dwa razy tyle. I w ofercie taksa była 1,20 EUR, stąd moje zdziwienie skąd mu się nagle wzięła kwota 44,80 EUR. Myślalam, że przez pomyłkę wliczył dziecko, ale idzie w zaparte że za dziecko też się płaci.
Pierwszy raz przez booking rezerwowałam i coś czuję że ostatni.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości