Liczba postów: 6,402
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,705
26 lipca, Imieniny Anny, to jedno z najpopularniejszych imion na całym świecie.
 Dziś w Balatonfüred organizowany jest „Bal Anny”, to tradycja trwajaca od dwustu lat. Pierwszy „Bal Anny” odbył się
26 lipca 1825 roku w Balatonfüred w eleganckim pałacu gościnnym, którego właścicielem był Szentgyörgyi Horváth János, ławnik węgierskiego sądu królewskiego. Bal ten zorganizowł on na cześć swojej żony Anny zd. Latinovits.
Po pierwszym balu przyszedł czas na kolejne, które odbywały się co roku w sobotę najbliższą dnia imienin Anny. Był to jeden
z najbardziej prestiżowych balów i wydarzeń w Królestwie Węgier. W 1861 roku po raz pierwszy wybrano królową balu.
Dziś „Bal Anny” organizowany jest przede wszystkim dla młodych dziewcząt wybierających się na swój pierwszy bal.
W tym roku najtańsza wejściówka na sobotnią imprezę kosztowała 110 tysięcy forintów.
Bilet na salę balową połączony z uroczystą kolacją: 145 000 Ft … „wszystkie bilety wyprzedano na pniu”.
... "Mój pierwszy bal (1960)", nostalgiczna piosenka z repertuaru Kaliny Jędrusik, sentymentalna ballada o pierwszym tańcu
i związanych z nim emocjach - słowa: Agnieszka Osiecka, muzyka: Franciszka Leszczyńska.
dedykuję dziewczynie na jej pierwszym balu ... Kalina Jędrusik - "Mój pierwszy bal"
Liczba postów: 6,402
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,705
29-07-2025, 2:11
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-07-2025, 2:20 przez Sztasek.)
"Szól a nóta áll a bál ... Rozbrzmiewa melodia, trwa bal" - Jovica Lapcevic
Szól a zene áll a bál, minden kislány legényre vár … Gra muzyka, trwa bal, panny czekają na kawalerów
Nézd mi szép a kisbabám, rózsa nyílik az ajkán … Spójrz, jak na ustach mojej pięknej małej ukochanej rozkwita róża
Rózsaág a karja, csókot ád az ajka … Gałązka róży to jej ramię, jej usta całują
Jaj, de édes jaj de jó, minden képpen nekem való … Och, jaka słodka i dobra, ona wyrażnie dla mnie jest przeznaczona
Rajta banda csak vígan, gond és bánat ma messze van … Muzyko graj wesoło, smutek i troski są daleko
Nézd mi szép a kedvesem, hozzám simul szerelmesen … Spórz, jak moja piękna ukochana czule przytula się do mnie
Majd, ha kell a bankó, futja még a hat ló … A jeśli banknot potrzebny, to sześć koni pobiegnie
Rajta banda rajta hát, húzd a kedves babám dalát … Graj muzyko, graj piosenkę mojej miłej ukochanej
Liczba postów: 6,402
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,705
80 lat temu, 6 sierpnia 1945 r. o godzinie 8:15, bombowiec B-29 Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, którym dowodził pułkownik Paul Tibbets, zrzucił na miasto Hiroszima bombę atomową. Był to pierwszy w historii atak z użyciem broni atomowej.
Mayloo - "Ne háborúzz ... Nie idż na wojnę"
Ártatlan emberek nap, mint nap meghalnak
Még sincs értelme a sok háborúnak
Ha mind ez nem lenne, a Föld is szebb lenne
Ezt az üzenetet vésd bele a fejedbe
Minek a háború, hogyha lehetne béke is?
Ha nem lenne gyilkolás, a Földön még maradna ember is
Ember, a Földet szebbé teheted
Ha kevesebb az önzés, és több a szeretet
Ref…2x
Hé, ember vedd már észre végre
Ha így folytatod, akkor sosem lesz béke
Ember az embernek ne legyen ellensége
Tedd le a fegyvert és legyen már vége
Voltak szebb idők, és voltak jobb napok
Az arcokon nem láttál haragot, sem bánatot
Nem volt annyi kín és megannyi szenvedés
Ismeretlen fogalom volt a háborútól való rettegés
Nem kell a balhé, ember, világszerte van már elég
Inkább békét teremts, mielőtt minden porig ég
Ha fegyvert használsz te is általa fogsz meghalni
A pokol tüze, miben örökké fogsz szenvedni
Minek a háború, hogyha lehetne béke is?
Ha nem lenne gyilkolás, a Földön még maradna ember is
Ref…
Babylonnak tök mindegy, hogy te mit csinálsz
Megtalál téged is, biztos, hogy legyaláz
De ne hagyd magad, ember állj már fel végre
Mutasd meg hogy ki vagy, és küzdjél békével
Ha békével küzdtél, és elérted a célod
Testvérem azt mondom, hogy ne add fel a harcot
Tartsd meg az állapotot úgy, ahogy van
Ezt akarja minden rastaman
rastaman, rasta, ra-rastaman
Harccal jön minden ember, és minden harcnak bánat a vége
Ne legyek most már többé, senki élőnek ellensége
Liczba postów: 6,402
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,705
Demjén Ferenc ps. „Rózsi”, węgierski piosenkarz, autor tekstów i basista, laureat Nagrody Kossutha uległ wypadkowi we własnym domu, doznał złamania kości udowej. Przeszedł operację, jego powrót do zdrowia potrwa trochę dłużej ...
Demjén Ferenc - "Én és a nagy hajó ... Ja i duży statek"
Liczba postów: 6,402
Liczba wątków: 11
Dołączył: 21.06.2013
Reputacja:
2,705
 20 sierpnia 2025 r., na Węgrzech obchodzone jest święto narodowe i kościelne: Święto upamiętniające powstanie chrześcijańskiego państwa węgierskiego. Dzień Króla Świętego Stefana, święto nowego chleba.
Ah, Hol Vagy, Magyarok Tündöklő Csillaga - (Hungarian Crown)
Ah, hol vagy magyarok tündöklő csillaga … Ach, gdzie jesteś, lśniaca gwiazdo Węgrów
Ki voltál valaha országunk istápja? … Który od zawsze byłeś patronem naszego kraju?
Hol vagy István király? Téged magyar kíván … Gdzie jesteś królu Stefanie? Węgrzy tęsknia za Tobą
Gyászos öltözetben teelőtted sírván … W żałobnym stroju opłakuja Ciebie
>>> https://www.youtube.com/watch?v=RYHK40Nd...rt_radio=1
Liczba postów: 40
Liczba wątków: 1
Dołączył: 06.11.2023
Reputacja:
35
01-09-2025, 10:26
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-09-2025, 10:35 przez adamlca.)
Ja z wegierskiej muzyki znam tylko sztandarowy hit Omegi i...Kati Wolf.
Chudzinka z mocnym glosem ktorego chetnie i umiejetnie uzywa-a kobiety ktore nie zaluja gardla lubie 
Wyksztalcona muzycznie i corka znanego na Wegrzech kompozytora niejako musiala zostac piosenkarka,a tata napisal jej cala pierwsza plyte.
W 2011 roku byla faworytka do wygrania Eurovizji ale zajela ...22 miejsce;
Jak dla mnie polegla z ta piosenke ;
Kati Wolf - Szerelem, miért múlsz? - YouTube
bo zaspiewala ja po angielsku.
Naturalna to dziewczyna;
Wolf Kati: Hívjuk elő! HD official video - YouTube
a uplywajacy czas przyjmuje w przeciwienstwie do wiekszosci wspolczesnych z godnoscia  piosenka z tego tygodnia...
Wolf Kati Band - Erre táncolj - YouTube
I dygresja;jest tu na forum jakis watek z wegierskim humorem?
Liczba postów: 40
Liczba wątków: 1
Dołączył: 06.11.2023
Reputacja:
35
Wesolych Swiat
Prosze wysluchac pierwszych 4 minut tego koncertu a potem...wciagnie
Djabe25 - Anniversary Show in Budapest - YouTube
Liczba postów: 1,945
Liczba wątków: 318
Dołączył: 17.07.2012
Reputacja:
1,073
Wśród świętujących 9 maja na placu Kossutha był też Gábor Presser.
Wykonał piosenkę: Neked írom a dalt (Dla Ciebie piszę piosenkę).
Przed wykonaniem utworu artysta powiedział:
"Kiedy pisałem tę piosenkę, nie przypuszczałem, że 51 lat później
będę tu i będziemy ją grać dla tych, którzy wtedy jeszcze się nie urodzili!
Ta piosenka przetrwała przez 51 lat wszelkiego rodzaju systemy, reżimy,
władze – łagodne lub chciwe dyktatury, a niestety przetrwała również zespół,
który ją po raz pierwszy zagrał.
Minęło już 10 lat, odkąd wraz ze śmiercią Tomiego Somló zespół LGT przestał istnieć.
I trochę przetrwała również mnie.
[…]
Życzę Wam szczęśliwych dni powszednich!"
Niestety były problemy z nagłośnieniem i publiczność zaczęła skandować "nie słyszymy".
Po krótkiej chwili Presser wykonał piosenkę.
|