Wegierskie imiona
#21
(08-06-2013, 10:02)Butek napisał(a):
(09-03-2013, 8:16)eplus napisał(a): A Izaak, Dawid są dozwolone - czy znowu wylazł antysemityzm z butów Orbana? Oczko

Orban nigdy nie był i nie jest antysemitą

Przepraszam, bo gdzieś przeoczyłem tę odpowiedź. Oczywiście była to ironia, do "Napastnika" mam dość dużo sympatii, ale Komisja Europejska przecież dawno ustaliła, że ma czarne podniebienie i włosy w uszach, a w nocy ukradkiem popija krew. Szeroki uśmiechSzeroki uśmiech
Odpowiedz
#22
Pomyślałem o journey… jaki on nieszczęśliwy… jak trudno zaistnieć nie pamiętając jej imienia… to jemu właśnie dedykuję… takaką węgierską ludową piosenkę (Egy asszonynak kilenc a leánya) o pewnej samotnie żyjącej kobiecie … miała ona 9 córek, ciągle je liczyła. Każdego wieczora krzykiem przywoływała po imieniu dziewczęta wołając je na na kolację...: "Erzsi, Piri, Sári, Juliska, Rozáli, Ella, Bella, Juci, Karolina, gyertek vacsorálni."
TUTAJ POSŁUCHASZ W ORYGINALE
Odpowiedz
#23
Jak się wymawia imię Araný i to znaczy złota -prawda?
Odpowiedz
#24
(23-11-2017, 23:10)Figola-999 napisał(a): Jak się wymawia imię Arany i to znaczy złota - prawda?

złoto ... w j.węgierskim "arany", wym. oroń
Jeśli chodzi o imiona występuje, tylko wspomniana jego forma "Arany" jest rzadko spotykana. Częściej występuje natomiast "Aranka", choć nie jest już tak popularnym imieniem jak w XX. wieku. Spotkałem się z osobami o tym imieniu w ub.wieku.
W sąsiadujących z Węgrami krajach miałem okazję poznać osoby o imionach Zlatka, Zlata.
Odpowiedz
#25
(09-03-2013, 4:00)fvg napisał(a): Nie wiem, jak to się stało, że przegapiłem wcześniej ten wątek. Świetna sprawa, Ribizli! Wielkie dzięki. Szczególnie bogactwo imion żeńskich robi wrażenie. Choć trzeba przyznać, że żadnej Poziomki czy Opala (po polski brzmi dziwnie, bo "opal" jest rodzaju męskiego, Węgrzy natomiast - jak wiadomo - rodzajów nie uznają Oczko) jeszcze nie spotkałem. Ale na przykład Nárcisz już znam! Uśmiech

Ribizli, jeżeli nie masz nic przeciwko, to jutro przysiądę do tego i trochę zredaguję ten tekst, żeby był bardziej przejrzysty, bo naprawdę warto!

No, to jak byście nazwali swe węgierskie dziecko? Język

PS. Ribizli brak na liście "imion owocowych" Oczko
Odpowiedz
#26
Co sądzisz np.: o imionach Ersèbet dla dziewczynki i Zoltan dla chłopca?
Odpowiedz
#27
Pierwsze to przecież Elżbieta. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach warto zainwestować w imiona mają ce odpowiedniki w świecie. Jestem właśnie pod wrażeniem uroczystości w angielskiej szkole, gdzie świadectwa odbierali Makumba (tak!) i Sulejman Sulejman Islam, natomiast nasz Kołodziejczyk w ustach mistrza ceremonii zabrzmiał jak piłowany łańcuch (to oczywiście z Misia).
Odpowiedz
#28
(24-11-2017, 23:31)Figola-999 napisał(a): Co sądzisz np.: o imionach Erzsèbet dla dziewczynki i Zoltán dla chłopca?

Erzsébet - majestatna i mądra, dystyngowana, elegantka z klasą o wielkim sercu,
czasami oziębła i trudnodostępna...
Zoltán - przchodzi mi na myśl powieść pt. "Kárpáthy Zoltán" jej autorem jest Jókai Mór,
bohater powieści historycznej Zoltán jest człowiekiem prawym i szlachetnym...
Oba imiona do dziś są popularne na Węgrzch... Uśmiech
Odpowiedz
#29
(28-11-2017, 9:58)Sztasek napisał(a):
(24-11-2017, 23:31)Figola-999 napisał(a): Co sądzisz np.: o imionach Erzsèbet dla dziewczynki i Zoltán dla chłopca?

Erzsébet - majestatna i mądra, dystyngowana, elegantka z klasą o wielkim sercu,
czasami oziębła i trudnodostępna...
Zoltán - przchodzi mi na myśl powieść pt. "Kárpáthy Zoltán" jej autorem jest Jókai Mór,
bohater powieści historycznej Zoltán jest człowiekiem prawym i szlachetnym...
Oba imiona do dziś są popularne na Węgrzch... Uśmiech

Bardzo lubię te imiona , podoba mi się jeszcze Attila , wspomiana wecześniej Arany i Alma.
Odpowiedz
#30
Alma ... fajne imię, w parze z nim dobrze się prezentuje, ostatnio b.popularne Jonatan ... Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  przysłowie węgierskie o Słowaku i kaszy ember 18 15,839 03-10-2016, 16:51
Ostatni post: Sztasek
  Japońsko-węgierskie pokrewieństwo językowe Paskin 5 6,187 27-04-2013, 20:14
Ostatni post: Tudós



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości