Wino rozpuszczalne z tabletek (tablettás bor)?
#1
Tablettás bor - kojarzy ktoś takie pojęcie? Zawsze zastanawiałem się, co to jest tak naprawdę - czy to wino faktycznie powstaje z tabletek? Mimo tego, że stosunkowo często spotykałem się z tą nazwą, nigdy mi się nie udało dojść do sedna sprawy.

Będę wdzięczny za nakreślenie tematu Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
Nie sądzę, aby chodziło tu o rozpuszczanie tabletek ;-)

Otóż taki wymysł techniki niektórzy stosują jako kurację antynowotworową lub też funkcjonuje ta nazwa jako anabolik (sterydy).
Wiem jedno... Nie radzę degustować jako formy rozpuszczonej ;-) (takie tabletki lub kapsułki się połyka, ew. w formie wstrzyknięć)
Ogólnie = sama chemia....

PS.Albo jest coś o czym nie wiem, albo to właśnie to co opisałam w dużym skrócie powyżej.
Odpowiedz
#3
Trochę zagłębiłem temat i widzę, że internetowa brać węgierska nie ma spójnego zdania.
Generalnie określenie to dotyczy produktu winopodobnego.
Chodzi o podróbę rozprowadzaną poza kontrolowanym handlem chociaż bywa obecna w gastronomii.
Jedna cześć wypowiadających się twierdzi, że produkt powstaje bez jakiegokolwiek udziału winogron - tylko z wody, gliceryny, alkoholu, środków barwiących (wyciągi ze słomy lub kukurydzy - najczęściej podrabiają białe wino), cukru i dodatków smakowych.
Druga szkoła to winopodobny napój powstały z najgorszych gatunków winogrona i w procesie produkcji jego walory poprawiane są odpowiednią chemią. Produkty te najczęściej są nieosiągalne w tradycyjnym handlu - tam najsłabsze wino to wino stołowe.
Tablettás bor najczęściej pakowany jest w butelki typu PET (cena PET'a to 15 Ft, a butelka szklana kosztuje od 50 Ft).
Reasumując nie ma tabletek, które po wymieszaniu z wodą dawałoby wino.
Odpowiedz
#4
Dzięki za wyjaśnienie. Czyli np. Koccintosa można już określić mianem tablettás bor.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#5
ciekawe jeszcze, skąd się ta nazwa wzięła... podejrzewam, że chodzi o utożsamienie chemii z tabletkami, ale nie mam nic na poparcie tej tezy.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#6
(21-07-2012, 0:35)fvg napisał(a): (...)Czyli np. Koccintosa można już określić mianem tablettás bor.

Nie próbowałem ale ponieważ na nalepkach jest napis asztali vörösbor to znacznie wyższa kategoria od tablettás'a.
Z tego co wiem podrabianie wina na Węgrzech jest mocno ścigane dlatego tablettás'a nie powinno być w sklepach. Jednocześnie zgodnie z aktualną dyrektywą UE wino to napój powstały z winogrona.
Z drugiej strony ludzie piją to co lubią i na co ich stać.
Odpowiedz
#7
(21-07-2012, 0:43)varpho napisał(a): ciekawe jeszcze, skąd się ta nazwa wzięła... podejrzewam, że chodzi o utożsamienie chemii z tabletkami, ale nie mam nic na poparcie tej tezy.

Takie wypowiedzi bratanków znalazłem w necie. Tak że dobrą droga podążasz (całkiem inaczej niż niektórzy klasycy mówili).
Odpowiedz
#8
Z wikipedii:

"Tablettás" borok: szőlő nélkül, kizárólag a fentebb ismertetett adalékanyagok vegyítésével készült borutánzatok. Elsősorban fehérbor-utánzatokat állítanak így elő. A sárgás színt régebben szalma- vagy kukoricaszár beleáztatásával érték el. Ez utóbbi miatt alakult ki a „Csövidinka” gúnynév a Kövidinka szőlőfajtára utalva.

Na zdrowie!
Odpowiedz
#9
Mam taką drobną uwagę :-)

Pamiętajcie, tak ogólnie, o ludziach nie znających węgierskiego, a chcących się czegoś dowiedzieć ...
Odpowiedz
#10
Wina "tabletkowe": podróbki wina sporządzane bez użycia winogron, wyłacznie poprzez zmieszanie wyżej podanych dodatków. W ten sposób wytwarzane są przede wszystkim podróbki białych win. Żółtawy kolor dawniej uzyskiwano poprzez namaczanie słomy lub łodyg kukurydzy. Z tego powodu powstało ironiczne określenie "Csövidinka" nawiązujące do szczepu winorośli "Kövidinka".
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gdzie kupować wino? jhucal 64 134,897 03-10-2020, 22:31
Ostatni post: GenPrzemo
  Fröccs - wino z wodą sodową Cytryna 13 16,783 14-10-2018, 19:35
Ostatni post: Helka Travel
  Kody rabatowe na wino węgierskie dla użytkowników forum ! smak_węgier 4 6,564 17-02-2015, 19:54
Ostatni post: Sztasek
  Nowe wino - Füredgyöngye malika_12 3 6,111 02-07-2014, 7:17
Ostatni post: Sztasek
  Wino - prezent crashew 4 6,378 21-06-2014, 19:58
Ostatni post: crashew



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości