Forum Węgierskie

Pełna wersja: Bieżące wydarzenia na Węgrzech
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Baseny :ceny rosną i to zauważalnie . 
To samo w sklepach widać podwyżki. 
W knajpach także..
Z tego co mnie zadowoliło to spadek cen LPG oraz paliwa na stacjach..
(22-02-2023, 20:41)mariusz napisał(a): [ -> ]https://wpolityce.pl/swiat/635499-na-szc...ktor-orban
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/ra...Id,6613704
https://www.onet.pl/informacje/onetwiado...g,79cfc278

To tylko wyrywkowo dzisiejsze tytuły w mediach...każdy wnioski wyciągnie sam. Dodgy
węgrzy - moralne i polityczne dno dna. Po roku agresji ruskich orków na Ukrainę i byłych "brathanków" nadal ta sama śpiewka. orban - Czopek putina utrzymuje narrację prorosyjską sam jeden. No może nie sam jeden - wszak popiera go większość jego pobratymców. węgrzy to stan umysłu - zakompleksionego, nieskażonego inteligencją i wiernopoddańczego orkom. Powstańcy węgierscy z 1956 roku w grobach przewracają się non stop. Ja tak można opluwać własną tragiczną historię i wchodzić w konszachty z tymi ruskimi bydlakami. Kiedyś wielka moja miłość - teraz węgrzy - moralne i polityczne dno dna.
(23-02-2023, 6:39)polijerry napisał(a): [ -> ]węgrzy - moralne i polityczne (...)

Uważam, że to niesprawiedliwa ocena całego narodu.
Niestety Viktorka potrafi omamić ludzi. Wykonują to zadanie po mistrzowsku.
Dodatkowo na Węgrzech jest bardzo mało niezależnych mediów. Wierzę, że przy najbliższych wyborach znajdą metodę na swoich oligarchów.

Poglądy Węgrów też się zmieniają. Poniżej najnowsze badanie referencji partyjnych przeprowadzone przez instytut IDEA.

[Obrazek: partpreferencia_idea_intezet_2023_februar-1077x1536.jpg]
Kolor zielony oznacza popularność partii wśród Węgrów.
Kolor czerwony oznacza popularność partii wśród wyborców, którzy na pewno będą głosować.

Dane zostały zebrane w okresie od 30 stycznia do 15 lutego b.r.  za pomocą kwestionariusza opartego na mediach społecznościowych. Ostateczny wynik jest reprezentatywny dla dorosłej populacji kraju pod względem płci, wieku i regionu. Zbieranie danych z całej węgierskiej sieci i mediów społecznościowych odbywało się za pomocą oprogramowania do kwerendy za pomocą samodzielnie wypełnionego kwestionariusza online (CAWI). Badanie uwzględnia różne nawyki korzystania z Internetu i Facebooka, uzupełniając w ten sposób procedury ważenia, które zapewniają reprezentatywność. Margines błędu dla próby 1800 osób wynosi nie więcej niż ±2,3 punktu procentowego dla podstawowych rozkładów.

Zastanów się czy ktoś ma prawo oceniać wszystkich Polaków za to, że mają rząd wybrany przez partię  , na którą w wyborach do Sejmu głosowało niewiele ponad 18 % uprawnionych do głosowania?

/poprawiłem dla uniknięcia nieporozumień - widać skróty myślowe nie wszyscy tolerują/rozumieją/
Rządu w Polsce nie wybiera się w wyborach powszechnych.
(23-02-2023, 14:52)Waldek napisał(a): [ -> ]
(23-02-2023, 6:39)polijerry napisał(a): [ -> ]węgrzy - moralne i polityczne (...)

Uważam, że to niesprawiedliwa ocena całego narodu.
Niestety Viktorka potrafi omamić ludzi. Wykonują to zadanie po mistrzowsku.
Dodatkowo na Węgrzech jest bardzo mało niezależnych mediów. Wierzę, że przy najbliższych wyborach znajdą metodę na swoich oligarchów.

Poglądy Węgrów też się zmieniają. Poniżej najnowsze badanie referencji partyjnych przeprowadzone przez instytut IDEA.
„Zastanów się czy ktoś ma prawo oceniać wszystkich Polaków za to, że mają rząd wybrany przez partię  , na którą w wyborach do Sejmu głosowało niewiele ponad 18 % uprawnionych do głosowania?”


@Waldek, no to po kolei:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_par..._2022_roku

Ubiegłoroczne wyniki pozwoliły uzyskać orbanowi (Czopkowi putina) ponad 54 proc. poparcia. Frekwencja wyniosła niemal 70 proc. uprawnionych do głosowania. Wybory miały miejsce ponad miesiąc po inwazji orków na Ukrainę, już po powszechnie znanych na świecie (także na węgrzech) zbrodniach wojennych na ludności cywilnej. Kurtyna.

Owszem, na węgrzech nie ma niezależnych mediów. Kogo to wina? No samych węgrów - sami są sobie winni, tak wybierali, tak mają. Nie mam ich zamiaru żałować. A ich naiwność, lekkomyślność czy, pisząc wprost - narodowa głupota wynikająca z poparcia Czopka putina - nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Żadnym.

Dzięki za podanie wyników. Nie kwestionuję, że być może w ich świadomości następuje obecnie delikatna ewolucji poglądów węgrów. I co z tego? Nie zmienia to faktu, że jeszcze mnóstwo wody upłynie w Dunaju, nim węgrzy zmienią orbana na kogoś innego. Do tej pory nie ma co liczyć na zmianę w polityce zagranicznej tego kraju. A więc powtórzę jeszcze raz " węgrzy - moralne i polityczne dno dna”. Nie ma ich co żałować i usprawiedliwiać. Stanęli po złej stronie, świadomie i bezmyślnie. Tej hańby nic i nikt nie zmyje przez lata. I tyle. Smutne to cholernie, ale prawdziwe.

U nas mniejszość wybrała większość. Tak. Ale nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje polskiej, europejskiej czy zachodnioświatowej racji stanu. Popieramy Ukrainę , bo to orki putina napadły bestialsko na Nią i wyrządziły jej niewyobrażalne szkody. Z wyjątkiem węgrów i Czopka putina. Oni to kwestionują i się z nim świetnie dogadują.


Dlatego jeszcze raz powtórzę: węgrzy - moralne i polityczne dno dna.
(23-02-2023, 14:52)Waldek napisał(a): [ -> ]
(23-02-2023, 6:39)polijerry napisał(a): [ -> ]węgrzy - moralne i polityczne (...)

Uważam, że to niesprawiedliwa ocena całego narodu.
Niestety Viktorka potrafi omamić ludzi. Wykonują to zadanie po mistrzowsku.
Dodatkowo na Węgrzech jest bardzo mało niezależnych mediów. Wierzę, że przy najbliższych wyborach znajdą metodę na swoich oligarchów.

Poglądy Węgrów też się zmieniają. Poniżej najnowsze badanie referencji partyjnych przeprowadzone przez instytut IDEA.
„Zastanów się czy ktoś ma prawo oceniać wszystkich Polaków za to, że mają rząd wybrany przez partię  , na którą w wyborach do Sejmu głosowało niewiele ponad 18 % uprawnionych do głosowania?”





@Waldek, no to po kolei:




https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_par..._2022_roku




Ubiegłoroczne wyniki pozwoliły uzyskać orbanowi (Czopkowi putina) ponad 54 proc. poparcia. Frekwencja wyniosła niemal 70 proc. uprawnionych do głosowania. Wybory miały miejsce ponad miesiąc po inwazji orków na Ukrainę, już po powszechnie znanych na świecie (także na węgrzech) zbrodniach wojennych na ludności cywilnej. Kurtyna.





Owszem, na węgrzech nie ma niezależnych mediów. Kogo to wina? No samych węgrów - sami są sobie winni, tak wybierali, tak mają. Nie mam ich zamiaru żałować. A ich naiwność, lekkomyślność czy, pisząc wprost - narodowa głupota wynikająca z poparcia Czopka putina - nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Żadnym.





Dzięki za podanie wyników. Nie kwestionuję, że być może w ich świadomości następuje obecnie delikatna ewolucji poglądów węgrów. I co z tego? Nie zmienia to faktu, że jeszcze mnóstwo wody upłynie w Dunaju, nim węgrzy zmienią orbana na kogoś innego. Do tej pory nie ma co liczyć na zmianę w polityce zagranicznej tego kraju. A więc powtórzę jeszcze raz " węgrzy - moralne i polityczne dno dna”. Nie ma ich co żałować i usprawiedliwiać. Stanęli po złej stronie, świadomie i bezmyślnie. Tej hańby nic i nikt nie zmyje przez lata. I tyle. Smutne to cholernie, ale prawdziwe.





U nas mniejszość wybrała większość. Tak. Ale nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje polskiej, europejskiej czy zachodnioświatowej racji stanu. Popieramy Ukrainę , bo to orki putina napadły bestialsko na Nią i wyrządziły jej niewyobrażalne szkody. Z wyjątkiem węgrów i Czopka putina. Oni to kwestionują i się z nim świetnie dogadują.






Dlatego jeszcze raz powtórzę: węgrzy - moralne i polityczne dno dna.
(23-02-2023, 18:33)polijerry napisał(a): [ -> ]Ubiegłoroczne wyniki pozwoliły uzyskać orbanowi (Czopkowi putina) ponad 54 proc. poparcia. Frekwencja wyniosła niemal 70 proc. uprawnionych do głosowania.

Wchodząc w logikę naszego wspólnego kolegi - tylko niecałe 38% Węgrów głosowało na Orbana. Tonuj Waćpan swoje emocje, gdyż możesz skrzywdzić pozostałe 62%. Uśmiech

[Obrazek: 9208ff45f8be7e9c.jpg]
(23-02-2023, 21:33)eplus napisał(a): [ -> ]Wchodząc w logikę naszego wspólnego kolegi - tylko niecałe 38% Węgrów głosowało na Orbana. (...)

Możesz przybliżyć jak wyliczyłeś te 38%?

Dla przypomnienia na Węgrzech wyborcy głosują na:
1. Krajową listę kandydatów wystawionych przez partie polityczne - 92 mandaty w Parlamencie
2. Kandydata z indywidualnego okręgu wyborczego - 106  mandatów w Parlamencie
Obywatele mniejszości narodowych głosują na przedstawiciela mniejszości - 1 mandat w Parlamencie.
Myślę, że nie da się wyliczyć udziału procentowego według metodyki stosowanej w Polsce.
Jakiś fachowiec by się przydał, żeby jednoznacznie odpowiedzieć.
Dla przypomnienia:
Koalicja FIDESZ - KDNP uzyskała z listy krajowej 48 mandatów
Koalicja DK-JOBBIK-MOMENTUM-MSZP-LMP-PÁRBESZÉD uzyskała z listy krajowej 38 mandatów
Ruch MI HAZÁNK uzyskał 6 mandatów.
Z ramienia  FIDESZ - KDNP  w parlamencie zasiada 135 posłów.
Z koalicji  DK-JOBBIK-MOMENTUM-MSZP-LMP-PÁRBESZÉD zasiada w parlamencie 57 posłów.
Z ruchu MI HAZÁNK zasiada w parlamencie 6 posłów. 
Z mniejszości niemieckiej do parlamentu dostał się jeden poseł.

Źródło: https://vtr.valasztas.hu/ogy2022
Z przyjemnością, jeśli Ty mi najpierw wyjaśnisz:

Cytat:Zastanów się czy ktoś ma prawo oceniać wszystkich Polaków za to, że mają rząd wybrany przez partię  , na którą w wyborach do Sejmu głosowało niewiele ponad 18 % uprawnionych do głosowania?

(Łk 29, 1-8) Uśmiech

Przy okazji: Premiera i Rząd powołuje w Polsce Prezydent, a Sejm udziela - lub nie - wotum zaufania. Żadne partie (Kon-sty-tuc-ja).

Proszę: 0,58x0,70=0,378

Liczby z posta Poljerry, bo to jemu odpowiadałem.
Z tego też powodu danych nie sprawdzałem.
Jeśli kwestia leży w tym, czy głosy otrzymał Fidesz, czy Orban - zacytuję klasyka: Mówimy lenin, a w domyśle - partia... Uśmiech

Cytat:Nie wiem, czy w historii Polski miał miejsce przypadek, żeby przedstawiciel partii, która uzyskała najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych był pominięty i misje utworzenia rządu powierzono innemu kandydatowi.

A miał - Pawlak był premierem, a nie wygrał wyborów. Nie wiem, co to wnosi do sprawy.

EDYTOWANE 25.02.2023