Forum Węgierskie

Pełna wersja: Bieżące wydarzenia na Węgrzech
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(18-02-2014, 18:18)Kamjon napisał(a): [ -> ]a to się uśmiałem. ten nagłówek o bezdomnym, który wygrał na loterii widziałem kilka razy na różnych serwisach, ale jakoś nie otwierałem artykułu.

byłem przekonany, że to Stany będą (takie rzeczy tylko w USA Oczko), a to, proszę bardzo, nasze Węgry... nieźle Uśmiech

Miałem dokładnie tak samo Szeroki uśmiech
Widziałem ten nagłówek w różnych serwisach i nie otwierałem, bo mi było szkoda czasu na kolejny tekst "od zera do milionera". Tymczasem słuchając wiadomości w radiowej "Trójce" podano, że "... w loterii na Wegrzech ... itd." i dopiero wtedy wróciłem do info w serwisach.

A tak swoja drogą to problem bezdomności jest w wielu krajach. Trudno jest powiedzieć, czy 30 tys. na 10 mln mieszkańców, to dużo, czy mało, bo nie mam punktu odniesienia do innych krajów.
Natomiast ustawa na podstawie której bezdomni będą surowo karani za spanie na ulicach nie jest ewenementem. Niedawno czytałem, że w Hiszpanii, czy Portugalii, gdzie funkcjonują podobne przepisy też odbyły się masowe protesty sugerujące, że jest to bezsensowne niejako podwójne karanie takich osób, które już zostały ukarane przez los. Ponadto takie karanie to jedynie łatwiejsza dla rządzących likwidacja skutków zjawiska, a nie trudniejsza praca nad zapobieganiem jego przyczynom.
A jeszcze inna sprawa, że naprawdę duża liczba osób bezdomnych została "deportowana" z Budapesztu na prowincję...
Tragiczna historia aktorki Evy Rhodes, która urodziła się na Węgrzech, wyjechała i zrobiła karierę w Wielkiej Brytanii, a następnie wróciła na Węgry i tam rozegrała się jej tragedia.

Przyznam, że nie kojarzyłem zupełnie tej osoby. Na tekst trafiłem przypadkiem i nie sądziłem nawet, że wiąże się z Węgrami. Wniosek z tej historii jest smutny. Wyjątkowo negatywną rolę odegrali w tej sprawie także przedstawiciele ówczesnych węgierskich władz.

Zachęcam do obejrzenia galerii kilkunastu zdjęć pod tekstem. Większość z tych zdjęć związana jest z Węgrami.

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie...raca/1383v
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,1548...#BoxBizTxt

Informacja jest o tyle ciekawa, a nawet myślę, że ważna z polskiego punktu widzenia, bo ma nie tylko pośredni ale nawet bardziej bezpośredni wpływ na polską gospodarkę. Krótki cytat z powyższego tekstu o tym właśnie mówiący:

"Gwałtowny rozwój węgierskiego przemysłu samochodowego zapewnia też pracę Polakom. Według ostatniego raportu eksperckiej firmy AutomotiveSuppliers.pl w październiku zeszłego roku eksport części samochodowych z Polski na Węgry wzrósł aż o 195 proc. w skali roku. I dzięki temu Węgry wskoczyły na pozycję ósmego odbiorcy części samochodowych z Polski."
Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy Filia Óhegy u.11.w Budapeszcie przygotował prezentację regionu Orawa. 2 marca o 11.30 w Domu Polskim zabierze głos wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, który zapozna przybyłych z regionem.
W ramach imprezy nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej "Kościół w Orawce" oraz prezentacja książki " Kościół węgierskich świętych" autorstwa Nándora Udvarhelyi. Oprócz tego posłuchać będzie można muzyki orawskiej i degustować tradycyjne orawskie potrawy.
W Dniu Pamięci o Ofiarach Komunizmu - 25 lutego w Miskolcu nastąpi otwarcie wystawy pt: „Katyń. Zbrodnia. Polityka. Moralność”. Między innymi dzięki staraniom tamtejszego Samorządu Narodowości Polskiej.
Wklejam tę informację o śmierci węgierskiego piłkarza Dezso Novaka, chociaż ze wstydem przyznaję, że interesując się piłką nożną - kiedyś bardzo mocno, teraz bardzo umiarkowanie - nie kojarzyłem tego piłkarza, chociaż był dwukrotnym mistrzem olimpijskim.

Na marginesie uwaga, że naprawdę określenie "Złota jedenastka" dla węgierskiej drużyny piłkarskiej z lat 60-tych nie było na wyrost. Czytaliśmy wszyscy o ich występach na Mistrzostwach Świata, a przecież oni zdobywali jeszcze pierwsze miejsce na Igrzyskach i to jeszcze wtedy gdy na nich występowały najlepsze drużyny, nie było tak ja później ograniczeń (muszą być młodsi piłkarze, itp.).

http://eurosport.onet.pl/pilka-nozna/nie...ovak/84qk0

PS. Informacja była dziś rano najczęściej czytaną informacją Onetu, chociaż obiektywnie trzeba stwierdzić, że tytuł jest tak podany, że nie wiemy o osobę z jakiego kraju chodzi.
Dzisiaj w Keszthely o godz.16.45 na placu Fő tér 4 miało się odbyć odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci gen. Józefa Bema.
Podczas uroczystości z okazji otwarcia Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie minister spraw zagranicznych tego kraju János Martonyi stwierdził ..... "Przekazujemy na nowo naszym braciom Ukraińcom wiadomość: możecie na nas liczyć!"
jaki kontekst był tej wypowiedzi? bo jakoś nie widzę związku tych dwóch informacji.