Forum Węgierskie

Pełna wersja: Bieżące wydarzenia na Węgrzech
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
rynekzdrowia.pl
"Międzynarodowa Organizacja Zdrowia wyróżniła premiera Węgier za "odwagę walki z przemysłem tytoniowym i ochronę zdrowia obywateli" - powiedziała szefowa WHO Margaret Chan, wręczając Viktorowi Orbanowi w Budapeszcie certyfikat dobrych praktyk."
W Instytucie Polskim w Budapeszcie otwarto wystawę obrazów Franciszka Kafla pt:„Polskie Madonny”. Została zorganizowana z okazji 35-tej rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.

[Obrazek: 80b91229-abf0-4971-8913-86a78f684bdf:JCR]
16 listopada 2013 w Budapeszcie w godz. 08:30 - 14:00 odbędzie się 23 Międzynarodowa Giełda Birofiliów. Imprezę organizuje Węgierski Klub Kolekcjonerów Birofiliów.
Miejsce spotkania - Bercsényi School, 1106 Budapest, Str Maglódi. 4 / B. Wejście od ulicy Gitar (naprzeciwko Browaru Dreher).
18 października w Muzeum Zamkowym w Esztergomiu otwarto wystawę pt: „1683. Bitwa pod Parkanami i odzyskanie Ostrzyhomia”. Wystawa powstała z inicjatywy Ambasady RP i Instytut Polskiego w Budapeszcie.
(21-10-2013, 20:19)Aattaa napisał(a): [ -> ]18 października w Muzeum Zamkowym w Esztergomiu otwarto wystawę pt: „1683. Bitwa pod Parkanami i odzyskanie Ostrzyhomia”. Wystawa powstała z inicjatywy Ambasady RP i Instytut Polskiego w Budapeszcie.
Tak dla jasności Párkány to dzisiejsze Štúrovo...
..z pomnikiem Jana III Sobieskiego odsłoniętym na 325. rocznicę bitwy pod Parkanami.
(22-10-2013, 5:12)javin napisał(a): [ -> ]..z pomnikiem Jana III Sobieskiego odsłoniętym na 325. rocznicę bitwy pod Parkanami.
Pod Parkanami (Párkány) w 1683 r. rozegrały się dwie potyczki. Ta pierwsza nie była łatwa, polski król musiał uciekać i omal nie zginął. Drugi dzień to wielkie zwycięstwo wojsk dowodzonych przez króla Jana III Sobieskiego.
325. rocznica bitwy pod Parkanami to rok 2008.
W dniu 25 października w Békéscsaba odbyło się Forum Polonijne w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i samorządowymi. Spotkali się przedstawiciele Polonii z Budapesztu, Békéscsaby, Egeru, Esztergomu, Miskolca, Nyiregyháza, Székesfehérváru, Szolnoku i Veszprém.
Spotkanie ministrów obrony Polski i Węgier: umowy o współpracy..Pierwsza to „Umowa pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o współpracy w dziedzinie obronności”. Opracowane przez ministerstwa obrony obu krajów plany współpracy dwustronnej przewidują realizację kilkunastu wspólnych przedsięwzięć każdego roku. Porozumienie reguluje także obszary współpracy na płaszczyźnie edukacji wojskowej, a także wspólne inicjatywy podmiotów przemysłów obronnych w odniesieniu do produkcji i eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz zarządzanie i modernizację infrastruktury wojskowej.

Dotychczasowa współpraca w dziedzinie obronności między Polską a Węgrami opierała się na porozumieniu sporządzonym w Budapeszcie 20 marca 1991 r., które wygasło w 21 marca 2001 r.

Podczas wizyty węgierskiego ministra obrony podpisana została także „Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o grobach żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejscom pamięci”. Umowę ze strony polskiej podpisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
To współpraca co do szabli, a pomyśleli też o szklance?